Yangın İhbar Sistemleri

Yangın İhbar Sistemleri

Yangın İhbar Sistemleri

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi her alanı etkiliyor, Artık akıllı ev ya da akıllı ofis dediğimiz sistem, yapılardaki algılama sistemlerine göre çalışıyor. Bu algılamalardan en önemlilerinden biri de yangın algılama sistemleridir.

ESS Güvenlik olarak sizlere teknoloji devlerinin yangın ihbar sistemlerini sunuyoruz. Keşfinden montajına ve devreye alıp teslimine kadar her türlü sorunuzu yanıtlıyor ve hizmet sonrası da alanında uzman personelimizle teknik destek sağlıyoruz.

Ücretsiz keşif kampanyamız için hemen bizi arayabilirsiniz.

YANGIN İHBAR SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ
Yangın algılama sistemleri ikiye ayrılmaktadır; Konvansiyonel ve Adresli Sistemler. Konvansiyonel sistemler uygulamada artık fazla yer almayan eski sistemlerdir. Konvasiyonel sistemlerin yerini adresli sistemler büyük ölçüde almışlardır.

1. Konvansiyonel Sistemler
Zon bazında algılama yapılır. Dedektörler ve butonlar tek bir hat üzerine bağlanır. Uygulamada bir zona 20-25 adet eleman bağlanabilir. Bir binanın har katı bir zon olarak projelendirilir ve sadece o katta yangın olduğu izlenebilir.

2. Adresli Sistemler
Nokta – adres bazında algılama yapılır. Dedektör ve butonlar tek bir “Loop” – “ Çevrim” üzerine bağlanır. Kablolama; kontrol panelinden çıkar, saha elemanlarına tek tek paralel bağlanır ve en son noktadaki saha elemanından kontrol paneline geri döner. Buna loop diyoruz. Uygulamada bir loop üzerine 128 adet eleman bağlanabilir. Bir bina olduğu gibi tek bir loop üzerinden kontrol edilebilir. Kablodan ve işçilikten tasarruf sağlanır. Loop üzerine bağlanan bütün dedektör, buton, ve modül gibi saha elemanlarının her birinin bir adresi vardır ve kontrol panelinden izlenir ve gerektiğinde kontrol paneli arıza durumunu bildirir.


UYGULAMA ALANLARI
Oteller, Evler, Hastaneler, Alış Veriş Merkezleri, Bankalar, Ticari Binalar, Sinema Salonları, Müzeler, Arşivler, Sanat Galerileri, Okullar, Yurtlar, Kreşler, Fabrikalar ve Üretim Alanları, Askeri Projeler, Denizcilik Sektörü.

Yangın alarm sistemi duman, ısı, alev , gaz sızıntı dedektörleri ve kır bas ihbar butonları tetiklemesi ile uyarı veren ,var ise yangın söndürme sistemini de çalıştırabilen sistemlerdir.
Konvansiyonel, Analog Adresli ve Akıllı adresli sistemler olarak üç kısımda inceleyebiliriz.

Konvansiyonel Yangın İhbar Sistemi
Konvansiyonel alarm sistemleri küçük bina yada işletmeler için tasarlanmış 2, 4, 8 bölge olarak tetikleme olduğu(duman, ısı, gaz ) anda hangi bölgede zone var ise bilgisini vermektedir.
Her Loop (bölge) için bir kat tayin edilir ve o katta yangın ihbarının olduğu tespit edilebilir.

Analog ve Akıllı Adresli Sistemler
Akıllı bina sistemleri ile tam uyumludur. Sistem doğalgaz vanasını kapatmak ve elektik hattını kesmek gibi işlemleri karşılamaktadır.
Adresli yangın ihbar sisteminde çok bölümlü ve çok katlı mekanlarda Konvansiyonel sistemden farklı olarak hangi dedektör de tetik olduğunu görebilme olanağı bulunmaktadır.
Otomasyon sistemlerine tam uyumluluk göstermektedir.
İş yerinizin yada evinizin ihtiyaçları ve yangın yönetmeliği doğrultusunda, oda ve bölüm sayılarına bağlı olarak yangın ihbar sistemi Konvansiyonel ya da Adresli olarak seçimi yapılmalıdır.
Uzman ekipler ile doğru m2 de, doğru dedektör, uygun yerlere kırbas butonlar ve sirenler konumlandırılmalıdır.