Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka tanıma sistemleri, taşıtları (otomobil, otobüs, kamyon vb.) plakalarına bakarak insansız olarak tanıyan bir uygulamadır. Plakaları tanımak için kamera ile gelen görüntüleri kullandığından dolayı, plaka tanıma sistemi bir görüntü tanıma teknolojisidir.

Site otoparkları, ticari otoparklar, kara yolları ve güvenlik kontrol noktaları gibi bir çok noktada kullanılan plaka tanıma sistemleri, giriş çıkışlar üzerinde daha yüksek kontrol ve denetim sağlar.

Araçların kamera ile çekilen görüntülerinin canlı olarak plaka tanıma sistemi ile incelenmesi ve görüntüdeki plakanın bulunarak yazıya dönüştürülmesi prensibiyle çalışır.

Plaka tanıma sistemleri, plakayı görerek çalıştığı için, herhangi bir manyetik giriş kartı, OGS veya uzaktan kumanda cihazına gerek yoktur. Araca veya sürücüye hiç bir şey verilmesine gerek yoktur. Aracın tanınması için o aracın daha önce de görülmüş olması gerekli değildir. Misafir araçlar da kolayca tanımlanabilir.

Örneğin, site otoparkına giriş yapmak isteyen bir araç bariyere yaklaşırken kamera görüntüsü plaka tanıma sistemi tarafından incelenir. Plaka, site üyelerinin plaka numaraları ile karşılaştırılarak gelen aracın site üyesi olup olmadığına karar verilir ve site üyesi ise bariyer açılarak aracın geçişine izin verir. İstenirse siteye giriş çıkış saatleri kaydedilerek raporlama da yapılabilir.

Plaka tanıma sistemleri, insan kontrolüne göre bir çok avantaj sunar. En önemli iki faydası aşağıda açıklanmıştır. Diğer tüm faydaları, aşağıdaki özelliklerin bir sonucu olarak çok çeşitli şekillerde olabilir.

Plaka tanıma sistemleri, siteniz ve otoparklarınız için sorunsuz ve ideal bir çözümdür.