CCTV  Sistemler-Kapalı Devre Televizyon Sistemi

CCTV İngilizce’den bize geçen “Close Circuit TeleVision “sözcüklerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşan, Türkçe anlamı “Kapalı Devre Televizyon Sistemi” olarak tanımlanan kamera sistemidir. Bu sistemin kullanım alanları, sistemin kullanımı ve merak ettiğiniz diğer soruları yazının içeriğinde bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere Televizyon sistemleri belirli bir merkezden alınan ses ve görüntü sinyalinin çeşitli alıcı çeşitleri ile birçok kişiye aktarılmasıdır. CCTV bu sistemden farklı olarak izleme yapılacak olan bölgelere yerleştirilen kameralardan alınan görüntülerin lokal bir bölgede, herkes tarafından erişimin olmadığı sadece yetkili kişilerin izlemesine izin veren bir sistemdir.

CCTV Sistemler

samsung-yuksek-cozunurluklu-27x-PTZ-Dome-KameraCCTV sistemler ;
İzlemek istediğiniz alanların değişik yerlerine yerleştireceğiniz kameralar ile ortamı kontrol altına alan sistemlerdir.Bu sistemler dijital ve analog sistemler olarak iki grupta toplayabiliriz.

Her iki sistemde kullanılan kameralar aynıdır .Bu sebepten analog sistemden dijital sisteme geçiş çok kolaydır.

CCTV sistemlerinde Mekanın özelliklerine göre değişik tipte kameralar kullanılır.

Ortam Şartlarına göre kablosuz kameralar , İnfraredli gece görüşlü kameralar, hareketi kontrol edilebilen kameralar ( PTZ kontrol), Network kameralar ve dome kameralar kullanılır.

HaikonHariciMiniIRBulletKamera

Analog Sistemler

Analog sistemlerde izleme monitörden yapılırak kayıt için video kaydedici kullanılır.Bun tür sistemler quad (bölücü) veya switcherlar (seçiciler) ile beraber çalışır.

Quadlar ve seçiciler , istenilen kameranın görüntüsünü seçerek monitöre verme , büyültme , küçültme ve periyodik olarak gösterme işlemlerini yaparlar.

DVR Sistemler

Dijital sistemlerde (DVR : Dijital Video Recorder)  izleme monitörden ve kayıt , sistemin mevcut bilgisayarınızın sabit diskine yapılır.

DVR sistemlerin avantajları ,

  •  Kayıtlar sabit disklerde yada CD medialarda saklanır.
  •  Video kaset masrafı ve arşivine gerek kalmaz
  •  Network ve internet üzerinden istediğiniz bilgisayardan izleme, görüntü transferi yapmak mümkündür.

Kullanım alanları

Daha çok güvenlik amaçlı kullanılan sistemin en çok kamu kurumlarında, bankalarda, büyük fabrikalarda, hastaneler ve mağazalarda kullanılabilmektedir. Kullanım alanlarını sınırlandırmak pek doğru olmaz. Çünkü, güvenliğinizi gerektiren her alanda kullanabilirsiniz. Örneğin; evinizde, çocuklarınızın bakıcılarını kontrol etmek amacıyla bile kullanabilirsiniz. Ya da büyük bir bahçeniz var, güvenlik ve kontrol amaçlı kullanabilirsiniz. Bu sayede birçok işlenebilecek suçlar için de fazlasıyla caydırıcı özelliğe sahip. Son zamanlarda CCTV sistemleri eğitim amaçlı da kullanılmaktadır. Başlıca kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz.
⇒ Şehir izleme sistemlerinde kullanılır. Bu sistem günümüz de “Mobese” diye bilinmektedir.Mobese sistemlerin de yüzlerce kamera bulunabilmektedir. Böylelikle köprü, yol ve kavşaklarda trafik durumunu izleyip, kayıt altına alabiliriz.

⇒ İşverenlerin işyerlerini,çalışma ortamını ve çalışanlarını izleyebilmesi,

⇒ Gizli kamera olarak kullanılması,

⇒ Tiyatro, stadyum, konser alanı gibi alanlarda gösterinin herkes tarafından izlenilebilmesi için kullanılır,

⇒ Infrared aydınlatma il karanlıkta insan gözünün görmediği görüntü yakalayabilmesinden dolayı kullanılır.

CCTV  Sistemleri

Görüntü sinyali kameralardan alınır. Sinyal monitöre taşınırken cctv kablo, koaksiyel kablo, fiber kablo, kablosuz alıcı verici üniteler veya link sistemi gibi taşıma yöntemleri ile taşınabilir. Bazı kameralar gücünü taşıma kablolarından alırken bazıları da şebeke geriliminden alır. Eğer kablolu bağlantı ile sinyal taşımayı seçerseniz şu malzemelerle sisteminizi kolayca oluşturabilirsiniz.

Şekil 1 : Basit ve hat enerjili kamera sistemi

♦  Kamera

♦  Monitör ( AV girişli Televizyonda olur)

 Lens

 Kablo

♦  BNC Konektör

                                                         

Şekil 2 : Dörtlü ve hat enerjili kamera sistemi

♦  Kamera

♦  Monitör ( AV girişli Televizyonda olur)

 Lens

 Kablo

♦  BNC Konektör

 

 

 

Şekil 3 : Çoklu ve şebeke enerjili kamera sistemi

Görüntüleri kamera sayısı ve ihtiyaca göre farklı şekillerde takip edebilirsiniz.Bu izleme türleri swich ,quad, multiplexer.

 Swich : Seçilen kamerayı izleme

 Quad : Ekranda dörtlü yada sekizli izleme

   Multiplexer : Ekranda dokuzlu yada onaltılık izleme
Ayrıca kameramıza mikrofon ve monitörümüze de hoparlör ünitesi bağlayarak görüntüyle birlikte sesi de duyabiliriz. Dijital kayıt cihazı ile de görüntü ve sesi kaydedip, arşivleyebilirsiniz.

 

ANALOG KAMERALAR

Analog CCTV Sistemleri, Kameralı güvenlik ve izleme sistemleri konusundaki klasik yapıdır.Box Kameralar, Dome Kameralar, Speed Dome Kameralar, IR LED diğer deyişle infrared Kameralar ,Day-Night (Gece Gunduz ) Kameraları,Digital Kayıt Cihazları (DVR lar) ,Matrix Switcher ,Lens vb gibi bilesenleri ile uzmanlar tarafından projenin gereklerine göre tasarlanır. Günümüz koşullarında elektronik güvenlik sektöründe bu alanda fiyatı düşük ürünler bulmak mümkündür. Ancak bu noktada gerek tüketicinin gerekse de firmaların dikkat etmesi gereken en önemli konu ürünleri hangi firmadan temin ettikleri yani ürün stoğu, satış sonrası teknik desteği gibi alanlarda kalıcı sonuçlar ve çözümler alabilmek olmalıdır.
CCTV teknolojisindeki gelişmeler sonucunda video ile gözetim, günümüzde mevcut olan en değerli korunma, güvenlik ve yönetim aracı halini almıştır. Mağazalar hırsızları ve dürüst olmayan çalışanları izlemek, asılsız kaza iddialarına karşı kanıt toplamak ve birbirinden yüzlerce kilometre uzaklıkta olabilen mağazalarda sergilenen malları gözetim altında tutmak için CCTV sistemlerinden yararlanmaktadır. İmalatçılar, hükümetler, hastaneler ve üniversiteler ziyaretçilerin ve çalışanların kimliğini tespit etmek, tehlikeli çalışma bölgelerini izlemek, hırsızlığa karşı korunmak ve bina ve park alanlarında güvenliği sağlamak için CCTV sistemleri kullanmaktadır. Teknolojinin mümkün kıldığı ölçüde CCTV sistemleri için yeni kullanım imkanları da doğmaktadır. Korunma ve güvenlik alanındaki faydaları dikkate değerdir.

Ancak, şunu da akılda tutmak gerekir ki CCTV sistemleri kendi başlarına bir koruma sağlamazlar. Sistemi kullanan kişiler onun
kapasitesi hakkında bilgi sahibi, kullanımında vasıflı olmalı ve kameraya yakalanan görüntü ve olaylara derhal tepki verebilmelidir. Tüm video sistemlerinde olduğu gibi teçhizat seçimi kullanıcının isteklerine göre belirlenmektedir. Güvenlik personeli ve karar verme yetkisine sahip olan diğer kişiler teçhizat satın almadan ve kurmadan önce amaçlarını ve CCTV sistemlerin tesisi edileceği ortamları analiz etmelidir. Ayrıca, neyi hedeflediklerini bilmelidirler : geniş alanları (oto parklar) mı, yakın görüntüleri mi (otomobil plâkaları), hareketsiz görüntüler mi (garaj kapıları), hareketli görüntüler mi (hareket halindeki taşıt araçları), sürekli video kaydı mı yoksa sadece belirli zamanlarda ya da alarm durumunda mı kayıt gerektiği konusunda karar vermelidirler.

 

CCTV sistemlerinin yanında mallarınız güvenliği için çelk para kasası kullanımı da çok önemlidir. Birçok hırsızlık çok kısa bir süre içinde gerçekleşmekte ve alarm çalsa bile hırsızlar birçok malzemeyi alıp kaçmaktadır. Kameralarla hırsızları videoya çeksede malzemeleri alıp kaçmalarını engelleyememektedir. Bunun yanında değerli evrakları ve paraları yangından korumakta çok önemlidir. Bu bakımda kamera sistemlerinin yanında yangına dayanıklı çelik kasada almanızı öneririz. İhtiyaçlarınıza göre elektronik şifreli, yanmaz, yüksek güvenlikli gibi birçok modelden birini seçebilrsiniz.